KLASİK İRAN KÜLTÜR TURU

KLASİK İRAN KÜLTÜR TURU

Tahran (1) (Burç el Milad – Gülistan Sarayı) İsfahan (2) (Kırk Sütunlu Saray - Ali Kapı) Yazd (2) (Ateş Tapınağı - Emir Çakmak Zaviyesi - Jame Camii) Şiraz (2) (Persepolis Sarayı – Pasargard - Kaya Mezarlar-Nakş-ı Rüstem)

TÜRK HAVA YOLLARI ile 7 Gece 8 Gün

Rezervasyon
1,999 $ 2,299 $ /
BİZ SİZİ ARAYALIM
Genel Bilgiler
Dahil Hizmetler
Dahil Olmayan Hizmetler
Galeri
Ödeme Koşulları

1.Gün İSTANBUL / TAHRAN

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali kontuarı önünde saat 20:30’da buluşma. Tur rehberinin misafirlerimize gerekli evrak ve seyahat belgelerini vermesinin ardından, sırasıyla check-in, pasaport ve gümrük işlemleri yapılacaktır. Daha sonra Türk Hava Yolları’na ait TK 872 no.lu sefer ile saat 23:35’de Tahran’a hareket. Yerel saat ile sabah 04:00’de Tahran’a varış. Çıkış işlemlerinden sonra (güvenlik sebebi ile minimum 1,5 saat sürmektedir.) Varışı takiben havalimanında bizi bekleyen aracımızla gezimize başlayacağız. Güzel bir kahvaltının ardından ilk durak Gülistan Sarayı; UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘nde ve Kaçar Hanedanlığı‘nın Tahran’a kazandırdığı en güzel miras. Havuzlarla dolu bahçesi, içinde ve dış cephesindeki zengin 19. yüzyıl el işçiliği ve ihtişamıyla ünlü galerileriyle burası Doğu’nun Versay Sarayı diyebiliriz. Ardından Kaçar ve Safevi Hanedanlarının değerli taşlarının sergilendiği Milli Mücevher Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. (14:00-16:00 arası açıktır.) Müze dünyadaki en değerli mücevher koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Devamında ise dünyanın 17. ve İran’ın en yüksek kulesi olan Burç El Milad’a çıkacağız. Her katında ayrı kafelerden, kütüphanelere, otelden sanat galerilerine birçok bölüm bulunmaktadır. Tur bitiminde erkenden otelimize yerleşme ve geceleme otelimizde.

2.Gün TAHRAN –KAŞAN – ABYANEH -ISFAHAN (449 Km)

Sabah alınacak kahvaltının ardından İsfahan’a doğru yola çıkıyoruz. Ancak yola çıkmadan önce Tahran’ın simgelerinden biri olan Azadi Meydanı, Musalla Cami, göreceğiz. Ardından İsfahan’a doğru yola çıkacağız, yol üzerinde Kashan’ı ziyaret edeceğiz. Safevi Hanedanlığı’nın yazlık bölgesi olan Kaşan çöle yakın bir vaha gibi olan şehir. Fin Bahçesi (Bagh-e Fin) ziyaretimizde, havuzuyla ve meyve bahçeleriyle bu alan, cennetin Pers kültürü perspektifinden 1. Şah Abbas için yaratılmış hali gibidir. Daha sonrasında en ünlü konaklarından biri olan Tabatabaei Geleneksel Evlerini görme fırsatımız olacak. Tebrizli bir halı tüccarının Türk eşine yaptırdığı bu büyük ve gösterişli konağın can ve ayna işlemeleri ayrıca çok etkileyicidir. Yolumuza devam ediyor, dünyaca ünlü kerpiçten ve kesinlikle görülmeye değer bir yer olan Abyaneh Köyü’nü ziyaret ediyoruz. Kıyafetleri, dili ve mimarisi ile dünyanın en özgün köylerinden birisidir. Ardından İsfahan’a varış ve otelimize yerleşme. Geceleme otelimizde.

3.Gün ISFAHAN

Kahvaltı sonrası İran’ın önemli sanat eserlerinin bulunduğu bir İsfahan şehir gezisi için otelden hareket. 16. yüzyılda çıkarılmış bazı madeni paraların üzerinde bu şehrin önemini belirtmek için yer alan “İsfehan dünyanın yarısıdır.” deyimi boşuna söylenmemiştir. Bu şehir size, gerçek İran kültür ve sanatının hangi duyarlı ve estetik noktalara erişmiş olduğunu iddiasız, gürültüsüz bir tatlılıkla gösterecektir. Burada devrim ateşinin ve politik tartışmaların gerilimi yoktur, sadece mistik ve sakin bir sanatsal duyarlılık vardır. İsfahan'da yapacağımız şehir turunda; bir mimarlık şaheseri olan Kırk Sütunlu Saray ve UNESCO Listesi'nde yer alan Ali Kapı (Devlet Kapısı) Sarayının ve camilerin olduğu Isfahan Nakş-ı Cihan Meydanı (İmam Meydanı) , İsfahan’ı ikiye bölen 33 kemerli Siosepol ve Khajou Köprüsünü görecek ve Kapalı Çarşıyı gezmek için serbest zamanımız olacak. Geceleme otelimizde.

4.Gün ISFAHAN – NAIN – MEYBOD -YAZD (323 Km)

Sabah alınacak kahvaltının ardından Yazd’a doğru yola çıkacağız. Yol üzerinde İsfahan eyaletine bağlı Nain şehrine uğrayacağız, Burada, en eski yapılarından biri olan Nain de Jame Camiini ziyaret ediyor, avlusundaki tüm mimarlık detaylarını inceliyoruz. Ardından yolumuza devam ediyor Meybod’un yaşamsal özelliklerini de keşfederek Yazd’a ulaşıyoruz. Varışımızı takiben otelimize yerleşme ve geceleme otelimizde.

5.Gün YAZD

Sabah alınacak kahvaltının ardından Yazd şehir turumuza çıkıyoruz. Turumuz esnasında XIV.cü yüzyılda inşa edilen ve kendine has bir mimari sergileyen Jameh-Cuma Mescidi; yeşilliğin bulunmadığı labirent sokaklardaki yüksek duvarlı kerpiç evleriyle asırlardır sadece toprak rengi sergileyen ilginç Fahadan mahallesi, XIX.cu yüzyılda inşa edilen ve geleneksel kapıları, renkli camları girintileri ve havalandırma - soğutma için kullanılan çok sayıda rüzgar kuleleri olan badgir'leriyle İran'ın en iyi korunmuş evlerinden biri olan Han-ı Lari, XII.ci yüzyılın başlarından kalma oniki imam türbesi anlamına gelen Maghbareh-ye Davazdah Emam ve hemen yanındaki derin bir kuyu olan Zenden-e Eskandar yani İskender'in Zindanı göreceğimiz yerler arasındadır. Öğleden sonra, zerdüştlerin 3000 yıldır sönmeyen kutsal ateşin yandığı ve 1939 senesinde taşınan yeni Ateşgede Tapınağını ziyaret. İhtişamlı kapı ve minarelere sahip Emir Çakmak kompleksinden sonra, 250 yıllık ve 33 metrelik Yezd'in en yüksek badgir-rüzgar kulesi bulunduğu UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine aday olan Devletbad Bahçeleri gezileri. Şehrin dışında bulunan ve 1948 yılında yasaklanana kadar Zerdüştlerin ölülerini akbabalara terk ettikleri "Sessizlik Kuleleri"'ni ziyaret. Zerdüşt inançlarına göre hava, toprak, ateş su kutsaldır ve cesetlerle doğayı kirletmemek gerekir. Geceleme otelimizde.

6.Gün YAZD - PASARGADAE – PERSEPOLIS – SHIRAZ (441 Km)

Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden check-out yaparak Perslerin ünlü şehri Persepolis'i ziyaret etmek için otelimizden ayrılıyoruz. Persopolis şehri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Burası eski dönem antik kentler arasında sıra dışı bir yerleşim alanıdır. Bugün, burada Büyük Merdivenler, Apadana Sarayı, hükümdarların önemli politik kararları verdiği Tripylon, Haremsara Müzesi, Hazine ve Yüz Sütun Sarayı’nı ziyaret ediyoruz. Persepolis'teki ziyaretlerimizin ardından Nakş-ı Rüstem antik şehrine gidiyoruz. Nakş-ı Rüstem, (Kaya Mezarlar) İran'ın Fars eyâletinde bulunan Persepolis'ten 12 km kuzeybatıda bulunan bir arkeolojik sitedir. Bu gezimizin ardından Pers-Akemeniş döneminin en erken mimari örneklerini yansıttığı için UNESCO tarafından 2004 senesinde Dünya Mirası listesine alınmış Pasargarde'ı ziyaret edeceğiz. Burada Büyük İskenderin de ziyaret ettiği Büyük Cyrus’un anıt mezarını görüyoruz. Milat'tan önce VI.cı yüzyılda Büyük Cyrus tarafından kurulan ve Akemeniş İmparatorlığunun ilk başkenti olan Pasagard'ın müstahkem terası olan Tall-i Takht ve sarayın bazı kalıntıları görülebilmekte fakat en önemli görkemli kalıntının çok iyi korunmuş Cyrus II'un mozolesi olduğu şüphesiz. Antik Pasargade şehir ziyaretimiz sonrasında yolculuğumuz Şiraz’a devam ediyor. Varışı takiben otelimize yerleşme ve geceleme otelimizde.

7.Gün ŞİRAZ

Kahvaltı sonrası, İranlılar'ın anavatanı olan Fars bölgesinin ki İran halkının ve dilinin de adını aldığı Şiraz şehrini gezmek için otelden hareket ediyoruz. Şiraz, eski eserleri ve bozulmamış kent dokusuyla ayrıca çevresindeki bağlarıyla ve ünlü şaraplarıyla İran'ın en güzel ve en çok turist çeken şehirlerinden birisidir. Yüzyıllar boyunca bir kültür ve sanat şehri olarak bilinen Şiraz aynı zamanda tarihi eserler, şairler, filozoflar, savaşçılar, krallar, orkideler ve portakallar, güller şehridir. Şiraz'da yapacağımız şehir turunda; Kerim Han Kalesi, Moshir Kervansarayı, Vekil ulu Camii, İmam Guli Han'ın 1615'te kurmuş olduğu Han Medresesi, İmam Rıza'nın 17 kardeşinden biri olan Seyid Mir Ahmed Türbesi (Işığın Kralı Türbesi)’ni göreceğiz. Şair Hafız’ın güzel türbesini ziyaret edecek ve şiirleri eşliğinde bu güzel günümüzü tamamlayacağız. Bu ziyaretlerimizin ardından Şiraz çarşılarında alışveriş için serbest zamanınız olacak. Serbest zamanımızın ardından konaklama ve akşam yemeği için otelimize dönüş. Geceleme otelimizde.

8.Gün ŞİRAZ – İSTANBUL

Bugün gezimizin son günü. Sabah kahvaltımızın ardından Şiraz’ın keyifli bahçelerini keşfetmeye çıkıyoruz. İrem Bahçeleri‘nin, Portakal Bahçeleri‘nin, Afif Abad Bahçeleri’nin eşsiz güzelliklerine kapılacaksınız. Akşam havalimanına yola çıkacağız. Geceleme uçakta geçecek olup, sabah yerel saat ile 05:35’te varış. Turumuzun sonu. ÖNEMLİ: *Erkek misafirlerimiz seyahat esnasında şort, bermuda, diz üstü herhangi bir giyecek giyemezler. *Bayan misafirlerimiz ise seyahat esnasında etek (vücut hatlarını saklayan giysiler) başörtüsü ve fular giymelidirler.

TOPLAM : 7 GECE / 8 GÜN

FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLER:

 • İstanbul / Tahran – Şiraz / İstanbul arası Türk Havayolları ile ekonomi sınıfı gidiş dönüş uçak bileti.
 • Tahran’da 1 gece, İsfahan’da 2 gece, Yazd’da 2 gece, Şiraz’da 2 gece 4* yıldızlı otellerde yatak kahvaltı bazında konaklamalar. (İRAN’DA KALINACAK OLAN OTELLER, ÜLKE ŞARTLARI DOĞRULTUSUNDA KALABİLECEĞİNİZ EN İYİ OTELLER OLMAKLA BERABER HER TÜRLÜ KONFORA HAİZDİR)
 • Şehirlerarası otobüs transferleri
 • Tüm akşam yemekleri (içecekler hariç)
 • Şiraz’da türbe ziyaretindeki çarşaflar.
 • Tahran Havalimanı / Otel / Şiraz Otel / Havalimanı transferleri,
 • Tüm panoramik ve şehir turları,
 • Tüm seyahat boyunca profesyonel yerel rehberlik hizmeti,
 • Tecrübeli rehberlik hizmetleri.
 • Türsab Zorunlu Seyahat Sigortası

FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

 • Otellerde yapılacak olan kişisel harcamalar. (telefon, minibar, restoran, kuru temizleme, vs.)
 • Öğle yemekleri (İran’da gezilecek parkurda günler oldukça kısa olduğundan zamandan tasarruf etmek için öğle yemekleri dahil edilmemiştir. Öğle yemekleri paket olarak veya hızlı bir şekilde hizmet alınabilecek restoranlarda bireysel olarak alınacaktır.)
 • Kişi başına 15 TL tutan yurt dışı çıkış konut fonu.
tur rezervasyon yazılımı ile hazırlanmıştır.