26 Ülke ile serbest dolaşım sağlanan schengen vizelerinizi en kolay şekilde almanız için çözüm ortağınız olmayı hedefliyoruz,

Schengen Vize işlem süresi, Konsoloslukların yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir,

çoğu başvuru merkezinde randevu sistemine geçilmiş olması sebebiyle,

randevu tarihlerinde sıkışıklık yaşanmaktadır, seyahat tarihinizden 3 ay önce schengen vize işlemlerine başlayabilirsiniz.

Pandemi sonrası Shengen vize işlemleri  Ülkesine göre farklılık göstermektedir, ofisimizden vize işlem süreleri ile ilgili güncel durumları öğrenebilirsiniz,

Vize süreleri tamamen konsolosluk insiyatifindedir, schengen vize süreklilik gerektiren bir vizedir,

İlk başvurudan sonraki başvurularda daha uzun süreli alma ihtimali daha yüksektir,

Schengen Ne Demektir ?

Schengen Antlaşması, Avrupa Topluluğu üyesi beş ülke arasında, sınır kapılarındaki polis ve gümrük

kontrollerini bütünüyle ortadan kaldırmayı amaçlayan antlaşmadır.

Schengen I anlaşması 14 Haziran 1985 tarihinde beş Avrupa ülkesi arasında imzalanmıştır.

Bu ülkeler Fransa, Batı Almanya’yla Belçika, Hollanda ve Lüksemburg dan oluşan üç Benelux ülkesidir.

19 Haziran 1990’da imzalanan Schengen Anlaşmasını Uygulama Konvensiyonu ise anlaşmayı uygulamaya koymuştur. Bu anlaşmaların imzalanması Lüksemburg, Fransa ve Almanya’nın sınırlarının kesiştiği yer olan Lüksemburg’un Schengen adlı kasabasında yapılmıştır.

İkinci anlaşma ise Moselle Nehrinin ortasında Prenses Marie-Astrid isimli teknede imzalanmıştır. Ancak anlaşmanın yürürlüğe girmesi 26 Mart 1995 tarihine kadar uzamış ve bu zaman dilimi içinde Portekiz ve İspanya da anlaşmaya ortak olmuşlardır.

Monako, Norveç ve İzlanda, Avrupa Birliği’ne üye olmamakla birlikte, bu anlaşmaya dâhil olmuştur. Aynı şekilde, İsviçre de Aralık 2008’de Schengen Antlaşması kapsamına alınmıştır.

Lichtenstein’ın katılımı ise ileri bir tarihe ertelenmiştir. Liechtenstein, Avrupa Birliği ile Schengen ortaklık anlaşmasını 28 Şubat 2008 tarihinde imzalamıştır ve 1 Kasım 2009 tarihinde Schengen Alanına katılması planlananmıştır. Ancak onay için başlangıçta Liechtenstein’ın vergi kaçırma ile mücadelesinin yeterli olmadığı öngören İsveç ve Almanya’nın isteği üzerine bu plan ertelenmiştir. 7 Mart 2011 tarihinde AB Bakanlar Kurulunun protokolün onaylanmasına izin vermesinden sonra Liechtenstein’ın 2011 yılı sonu itibariyle Schengen bölgesine katılmasına karar verilmiştir. Liechtenstein 19 Aralık 2011 tarihinde Schengen Bölgesine resmen katılmıştır.

1997 yılına kadar Avrupa Birliği hukukundan ayrı ayrı olmasına rağmen bu tarihte yapılan Amsterdam Anlaşması ile topluluk hukukuna dahil olmuştur.

Schengen anlaşması ile oluşturulan Schengen bölgesi, şu anda 26 Avrupa ülkesi için de geçerli olup yaklaşık olarak 4.312.099 kilometrekarelik alanı kaplamaktadır.

Schengen Bölgesi 26 ülkeden ibarettir:

Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan.

tur rezervasyon yazılımı ile hazırlanmıştır.